Concours d’art oratoire 2017

Home/Activities/Youth Activities/Concours d’art oratoire 2017
Concours d’art oratoire 2017 2017-05-30T04:34:19-04:00

 

French Immersion, Late French Immersion, Early French Immersion and Post-Intensive French students compete for provincial title!

Moncton  – May 6th   annual Concours d’art oratoire, the provincial French public speaking competition for students studying French as a second language in French Post-Intensive and  French Immersion programs went off with a bang on at l’Université de Moncton, Pavillon Jeanne-de-Valois.  The competition is organized by Canadian Parents for French NB (CPF NB) to provide students in French second language programs an opportunity to use their second language outside the classroom environment.

This year approximately 140 students from the four provincial Anglophone school districts, ranging from grades six to twelve, participated in the Concours. Approximately 400 parents, guardians, teachers and volunteers attended the event. 

All students received participation certificates and “Proud of Two Languages” t-shirts.  First place winners received trophies and plaques and second and third place winners received plaques from CPF NB. The first place winners in Grade 11/12 Post Intensive French, Grade 12 Early French Immersion and Grade 12 Late French Immersion categories won a bursary of $2000 for 1st place, $1500 for 2nd place and $1000 for 3rd place winners from the Université de Moncton. The 1st place winners in these categories also won a trip to Ottawa, Ontario to compete in the CPF National speech competition.

 

The Guest Speakers at the Concours d’art oratoire this year were:  

Lieutenant Governor of New Brunswick, Hon. Jocelyne Roy-Vienneau;

 Commissioner of Official Languages for New Brunswick,  Mme Katherine d’Entremont;

 City of Moncton Councillor Robert McKee

The first, second and third place winners of the 16 French second language categories are: 

Grade 6 French Immersion:

1st  Jenna Manuel (ASD- West, Bliss Carmen Middle School, Fredericton)

2nd Ikram Bennoune (ASD-East, Northrup Frye School, Moncton)

3rd Noah Lafferty (ASD-East, Evergreen Park School, Moncton)

 

Grade 7 French Immersion:

 

                1st Claire MacLean (ASD- West, George Street School, Fredericton)                    

2nd Tomilyn Allen (ASD-East, Salisbury Middle School, Salisbury)

3rd   Madeleine Ashe (ASD-South, Rothesay High School, Rothesay)

Grade 7 Late French Immersion:

1st Cristina Bolonyi (ASD-East, Evergreen Park School, Moncton)

2nd Dominique Drost (ASD-West, Nashwaaksis Middle School, Fredericton)

3rd Jagger Rideout (ASD- West, Bliss Carmen Middle School, Fredericton)

 

Grade 7/8 Post-Intensive French:

1st Emma Moriarty (ASD-South, Bayside Middle School, Saint John)

2nd Cameron Robichaud (ASD-North, Dalhousie Regional High School, Dalhousie)

3rd Maigan Veneau (ASD-North, Superior Middle School, Bathurst)

Grade 8 French Immersion:

1st Maggie Melvin (ASD-South, Sussex Middle School, Sussex)

2nd Sungyoun Kim (ASD-East, Lewisville Middle School, Moncton)

3rd Rebecca Reid (ASD-South, Quispamsis Middle School, Quispamsis)

Grade 8 Late French Immersion:

1st Makayla Steeves (ASD-East, Hillcrest School, Moncton)

2nd Madison Scholten (ASD- West, Bliss Carmen Middle School, Fredericton)

3rd Kate Lee (ASD-South, Quispamsis Middle School, Quispamsis)

Grade 9 Early French Immersion:

1st Sarah Gingles (ASD-East, Bernice MacNaughton High School, Moncton)

2nd Katie Smith (ASD-East, Bernice MacNaughton High School, Moncton)

3rd Lauren Belyea (ASD-South, Kennebecasis Valley High School, Quispamsis)

Grade 9 Late French Immersion:

1st Vanishka Khaitan (ASD-West, Fredericton High School, Fredericton)

2nd Peter (Danmeng) Zhu (ASD-East, Harrison Trimble High School, Moncton)

3rd Alivia Warr (ASD-South, St. Malachy’s Memorial High School, Saint John)

Grades 9/10 Post-Intensive French:

1st Leonardo Cui (ASD-West, Fredericton High School, Fredericton)

2nd Tim O’Hara (ASD-South, St. Malachy’s Memorial High School, St John)

Grade 10 Early French Immersion:

1st Elizabeth Landry (ASD-East, JMA Armstrong/Salisbury Middle School, Salisbury)

2nd Ainsley Cunningham (ASD-East, Tantramar Regional High School, Sackville)

3rd Emma Sharpe (ASD-East, Bernice MacNaughton High School, Moncton)

Grade 10 Late French Immersion:

1st Gawon Suh (ASD-South, Kennebecasis Valley High School, Quispamsis)

2nd Brooklyn Wilkins (ASD-East, Caledonia Regional High School, Hillsborough)

3rd Ellen Doria (ASD-West, Leo Hayes High School, Fredericton)

Grade 11 Early French Immersion:

1st Patricia Kennedy (ASD-West, Fredericton High School, Fredericton)

2nd Ashlee Morrell (ASD-South, St. Malachy’s Memorial High School, St John)

3rd Vanessa Laplante (ASD-East, Bernice MacNaughton High School, Moncton)

Grade 11 Late French Immersion:

1st Diyasha Sen (ASD-South, Kennebecasis Valley High School, Quispamsis)

2nd Sarah Kim (ASD-South, Saint John High School, Saint John)

3rd Sun Min Park (ASD-East, Bernice MacNaughton High School, Moncton)

Grade 11/12 Post Intensive French:

1st Mika Park (ASD-South, Kennebecasis Valley High School, Quispamsis)

2nd Magela Van der Pluijm (ASD-North, Bathurst High School, Bathurst)

 3rd Alyssa Barrieault (ASD-South, Kennebecasis Valley High School, Quispamsis)

Grade 12 Early French Immersion:

1st Taylor Campbell (ASD-South, Kennebecasis Valley High School, Quispamsis)

2nd Graham Gourley (ASD-West, Oromocto High School, Oromocto)

3rd Aidan McKenzie (ASD-West, Oromocto High School, Oromocto)

 

Grade 12 Late French Immersion:

1st Emma Caldwell (ASD-South, St. Stephen High School, St. Stephen)

2nd Kateryna Fylypchuck (ASD-South, Saint John High School, Saint John)

3rd Abby McFawn (ASD-West, Leo Hayes High School, Fredericton)

 

 

 

 

 

 

 

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]